ČSOP Děčínsko

Další várka inspirace na pozorování přírody

Nabízíme další várku inspirace na aktivity pozorování přírody od kolegů z hlavní kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Nouzový stav sice skončil, ale mnozí z nás stejně zůstávají doma. A kdo může, prchá do přírody či aspoň na zahrádku (vč. tedy i té pivní). I proto Vám nabízíme další aktivitu zaměřenou na pozorování přírody. Soutěž v objevování mikrosvěta mechů a lišejníků právě skončila. Výsledky naleznete zde: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1042&m_id_akt=8659

Mile nás překvapila hojnost soutěžících i pestrost snímků. I to, že mnozí skutečně spojili objevování mikrosvětů se sběrem makroodpadků... a jestlipak fotografování nepřehlédnutelných motýlů bude jednodušší než hledání a focení nenápadných mechů? Motýli jsou totiž dalším našim tématem:

Bez síťky na lov motýlů
Květen v květu, červen pro motýly ještě lepší. Je čas na další jarní soutěžní výzvu Českého svazu ochránců přírody - lov beze zbraní. Vyfoťte alespoň 3 druhy motýlů, doplňte o datum, místo a autora a pošlete na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Přidejte i fotku nepořádku, který jste cestou za motýlema :-) uklidili! Čas máte od 18. 5. do 8. 6.
Jak na poznávání a lov motýlů? ZDE: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8658

Kdo máte zahradu, vězte, že najdete-li na ní v době 22. - 24. 5. alespoň 3 druhy motýlů, dostanete v naší soutěži Živá zahrada celý jeden bod! Většina zahrad je na tom tak špatně, že tento bod nezíská...Zde je přihláška: https://www.zivazahrada.cz/soutez/prihlaska-2/-a zde soutěžní mapovací karta: https://www.zivazahrada.cz/soutez/mapovaci-karta/jarni-kolo/

No, a dobře se nám rozjíždí Rok orchidejí! Už kvetou a na mnohé se lze s našimi odborníky podívat. Seznam vycházek je zde:http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8655-Jo a pokud byste sami věděli o orchidejové lokalitě, které návštěva veřejnosti neuškodí, budeme moc rádi, když nějakou takovou vycházku také zorganzujete!

Pomalu se opět rozjíždí i kampaň Ukliďme svět, ukliďme Česko! Na webu www.uklidmesvet.cz-již organizátoři mohou hlásit plánované úklidy odpadků a černých skládek. V omezené míře je už teď můžeme podpořit i zásilkou pomůcek - pytlů, rukavic,... k dispozici budou pro náčelnice a náčelníky úklidů i nová červená trička od AlpinePro.

Buďte zdrávi a užívejte si jara!

PS: Je a bude sucho. Vaříte si někdy vajíčka? Co děláte potom s tou vodou? Pokud jí vyléváte do odpadu, je to blbě. Podobné "spotřebované", ale přitom čisté vody je v domácnosti spousta. Nestyďte se ji využít třeba na zalévání!

 
Partneři a spolupracující organizace

cesky-svaz-ochrancu-prirody agentura-ochrany-prirody-a-krajiny-cr chko-labske-piskovce libverda-decin skupina-cez narodni-park-ceske-svycarsko chko-ceske-stredohori promax-media