ČSOP Děčínsko

Sušení ovoce v Zubrnicích ve dnech 19. - 20. října 2019

Zdravíme všechny milovnice a milovníky sušeného ovoce,

podzim nás opět okouzluje svou hrou barev a závojem mlh. Na stromech dozrává ovoce a i když letos převažují hrušky, nějaké to jablko na sušení se snad také najde.

Je nejvyšší čas, obhlédnout úrodu, zkontrolovat dřevo a vzpomenout si, kde že odpočívají kráječe - zdatní to pomocníci při přípravě ovoce na lísy. Ano je to tak 19. a 20. října proběhne v Zubrnicích tradiční Podzim na vesnici a bude potřeba roztopit a naplnit sušárnu, která je jedním z hlavních taháků Podzimu.

Počáteční práce budou zahájeny již tradičně ve středu 16. 10. ráno, kdy je potřeba roztopit sušárnu a nakrájet ovoce na pokud možno nejvíce lís. Právě v tento den nás čeká spousta práce a bylo by pěkné, kdyby jste se přidali. Přespání je možno si zajistit v prostorách ubytovny (http://www.obeczubrnice.cz/ubytovna-zubrnice/os-1001/p1=1001). Prostor sušárny jest pro spaní nevhodný. Úzký prostor za sušárnou slouží pouze ohňové ženě, jež v nočních hodinách nad plamínky dlívá a křížaly hlídá. Nováčky upozorňujeme, že sušárna není elektrifikována a otevřený oheň je možno používat pouze v topeništi.

Moc by nás potěšilo, kdyby jste se nám ozvali zda přijedete a který den nám chcete se sušením pomoci. Věřte sušení křížal je návyková záležitost a kdo jednou ochutnal Zubrnickou křížalu, již se těší na další ročník sušení. Abychom jen nepracovali, také letos v pátek 18. 10. v 19:00 hodin zasedne degustační komise, aby ochutnala jaké ovoce se letos urodilo a jak jsme ho dobře zpracovali. Nezapomeňte proto kouknout do spíže a nějakou tu marmeládu, šťávu, víno či destilát přibalit. A pokud nic z uvedeného v domácnosti není, ještě je možnost upéci buchtu s ovocem. I letos bude kromě komise posuzovat vzorky také obecenstvo.

Ovoci zdar a sušenému zvlášť! Šárka a Vláďa Kopeckých, hlavní organizátoři akce

alt

 
Partneři a spolupracující organizace

cesky-svaz-ochrancu-prirody agentura-ochrany-prirody-a-krajiny-cr chko-labske-piskovce libverda-decin skupina-cez narodni-park-ceske-svycarsko chko-ceske-stredohori promax-media