ČSOP Děčínsko

Zubrnické křížalení 2018

Zdravíme všechny milovnice a milovníky sušeného ovoce. Zdá se, že léto skutečně vystřídal podzim, aby donesl vytouženou vláhu a připravil nás na chladnější období roku. Doufejme, že přicházející větrný úklid příliš neočeše slibnou úrodu ovoce a pokud ano, i padaná jablka lze využít do buchet, destilátu a ta zralá na křížaly.

A to je ten důvod proč se po roce opět ozýváme. Na dveře nám začíná klepat tradiční Sušení ovoce v sušárně Zubrnického skanzenu. Počáteční práce spojené se sušením započnou již ve středu 17. října, kdy se roztopí sušárna a ovoce se naloží na lísy. V tento den je třeba přiložit ruce nejen ke štípání dřeva, ale zejména k naplnění lís krájeným ovocem. Sušení je opět součástí akce Podzim na vesnici ve dnech 20. a 21. 10. 2018.

Pravidelní účastníci mohou potvrdit, že práce bývá dostatek pro každého, zejména pokud se vydaří počasí a návštěvnost Podzimu na vesnici je vysoká. Každopádně bude fajn, když nám dáte vědět, zda přijedete a který den či dny s námi v sušárně pobydete. Prostory sušárny jsou omezené, bez přívodu elektřiny (otevřený oheň pouze v topeništi sušárny) a ke spánku určené pouze
pro naši jedinečnou ohňovou ženu, která v noci oheň udržuje. Možnost ubytování je potřeba si domluvit na obci Zubrnice (http://www.obeczubrnice.cz/ubytovna-zubrnice/os-1001/p1=1001).

Jelikož letošní úroda ovoce je bohatá, těšíme se na množství marmelád, kompotů, šťáv, vín, destilátů a buchet, kterými zahrnete naši komisi, jež opět zasedne v pátek 19. 10. v 19:00 hodin a bude hodnotit donesené vzorky.

Nebojte se, po ukončení činnosti komise a rozdání cen, budou vzorky posouzeny také obecenstvem.

Ovoci zdar a sušenému zvlášť!

Sušení ovoce v Zubrnicích finančně podpořil Ústecký kraj v rámci projektu "Osvětová činnost a vzdělávání pedagogických pracovníků v EVVO na základních a středních školách".

alt

alt

 
Partneři a spolupracující organizace

cesky-svaz-ochrancu-prirody agentura-ochrany-prirody-a-krajiny-cr chko-labske-piskovce libverda-decin skupina-cez narodni-park-ceske-svycarsko chko-ceske-stredohori promax-media